Our Staff

 

 
Administration 
Allison Olson  Principal 904.547.4053
Jessica Balla  Assistant Principal 904.547.4062
Dianna Carlson-Bright  Assistant Principal 904.547.4071
TBA  Assistant Principal
Maureen Haugen  Secretary to Principal 904.547.4052
Larry Davis  Maintenance Coordinator
Chris Wetjen  Dean
Kathy Brant  Extended Day Coordinator 904.547.405
MJ Lamarre  Food Service Manager Charger Cafe Website

 


 

Front Office Staff
Michell Bell  Bookkeeper
Kristel Alvarez  Guidance Clerk
Lisa Weaver  Data Operator (Registrar)
Pam Mendoza  LEA Clerk
Lindee Alberts  Receptionist 904.547.4050
Andrea Murphy  Receptionist 904.547.4050
Jessica Griner  Computer Clerk
Rhonda Warrington   Clerk

 


 

Guidance 
Millie Sierra  Counselor (K-5)
Sandi Watson   Counselor (6-8)
Amber Giannotta  Counselor

 


Kindergarten
Kasey Birmingham Kindergarten
Jennise Garcia Kindergarten
Kylea Jensen Kindergarten
Cynthia LeFebvre Kindergarten
Julie Ogier Kindergarten– Team Leader
Jason Wallner Kindergarten

 


First Grade
Lara Diaz Grade 1
Lindsi Dreger Grade 1
Bonnie Olson Grade 1
Jamie Patterson Grade 1
Mary Helen Stewart Grade 1– Team Leader
Lindsey Watters Grade 1
Meredith Williams Grade 1
Gina Yockey Grade 1

 


Second Grade
Amanda Allen Grade 2
Mallory Daniels Grade 2
Leah Grebe Grade 2
Margaret Hernandez Grade 2
Jen Hughes (SUB) Grade 2
Steve Jones Grade 2
Lilly Lang Grade 2– Team Leader
Pauleen White Grade 2
Laura Willis Grade 2

 


Third Grade
Kelsey Campbell Grade 3
Melissa Czubati Grade 3
Rebekah Chandler Grade 3
Jennifer Lee Grade 3
Kristen Scotty Grade 3
Liyana Shammout Grade 3– Team Leader
Kylee Belizario Grade 3
TBA Grade 3

 


Fourth Grade
Brett Beverly Grade 4
Jamie Cipolla Grade 4
Kelly Easterling Grade 4
Heidi Givens Grade 4
Tonyota Mack Grade 4
Katharine O’Connor Grade 4
Susan Thistleton Grade 4– Team Leader

 


Fifth Grade
Cynthia Bean Grade 5
Catie Campbell Grade 5
Hailey Fletcher Grade 5
Sara Greenfield Grade 5– Team Leader
Michelle Hiett Grade 5
Lillian Holt Grade 5
Casey Schwartz Grade 5
Amanda Skeens Grade 5

Language Arts
Tylor Craven Language arts 7th
Courtney Duprey Language arts 6th
Danika Giggy Language arts 7th-8th
Katherine McCullough Language arts 6th-8th
Jennifer Trujillo Language arts 8th-Team Leader

 


 Math
Kelly Hicks Math 7th
Miles Huddleston Math 6th-8th
Jacqueline Ottosen Math 8th – Team Leader
Nathan Shaffer Math 6th
Kristen Westberry Math 6th & Algebra 6th

Science
Megan Doxzon Science 6th-8th Teacher Website
Michaela Durnin Science 6th
Gene Eberhardt Science 7th-Team Leader
Michelle Homan Science 7th & 8th
Andrew Lovett Science /Physics 8th Teacher Website

Social Studies
Matthew Duggan Social Studies 7th  Teacher Website
Joshua Lunn Social Studies 6th
Denelle Newcomb Social Studies 6th-8th-Team Leader
Mark Schrader Social Studies 6th-8th
Kelly Vaughn Social Studies 8th

Resource/Electives
Amanda Brossart

 Physical Education (6-8)

Winston Church  Physical Education (K-5)
Joan Davis  Elementary Technology   Teacher Website
Tammy Drinkuth   ICT- Team Leader (M.S.) Teacher Website
Kathryn Hudson  Media Specialist  Media Center Website
Anne Kobitter  Music (K-5) Teacher Website
Christie Lawrence  Art (K-5)-Team Leader (Elem)
Gina Partos  Art (6-8) Teacher Website
Lance Rauh  Director of Bands & Chorus  Band Website
Rob Reyes  ICT
Laura Schad  Spanish Teacher Website 
Jay Shepherd   Physical Education  (6-8)

Exceptional Student Education
Kadiann Bullard ESE (K-3)
Adrienne Leonard ESE (4-6)- Team Leader
Turalloy Jackson ESE (6-8)

Paraprofessionals
Heather Alexander Paraprofessional (Media)
Amie Beasley ESE Paraprofessional (6-8)
Jennifer McGugan Paraprofessional (P.E.)
Julie Lau Paraprofessional (Media)
Alisha Peterson ESE Paraprofessional (K-5)
Romilda Smith Paraprofessional (GenEd)

Health Clinic
Jamie Hermann Health Clinic Staff  Health Clinic Website

Support Staff
Julie Conger Deaf/Hard of Hearing Teacher
Jennifer Earnshaw Gifted Resource Teacher
Michelle Gregory Technology Specialist
Jennifer Luettich Speech Pathologist
Karen Scalzo Speech Pathologist
Kim Susice Instructional Literacy Coach
Denise Wilson Occupational Therapist

Cafeteria
 Michael Ancker Cafeteria Staff
Carly Geyer Cafeteria Staff
Carmela Greig Cafeteria Staff
Petrina Huber Cafeteria Staff
Lynda Reilly Cafeteria Staff
Jennifer Raymond Cafeteria Staff
Sonia Rodas Cafeteria Staff

Maintenance
Claudia Abad-Cabrera Maintenance Staff
Marisol Diaz Maintenance Staff
Raul Murguia Maintenance Staff
Jerome Novak Maintenance Staff
Adriane Shannon Maintenance Staff
Lattrice Taylor Maintenance Staff
Barbara Torres Maintenance Staff
Anny Villarreal Maintenance Staff
Laudita Ovalle Maintenance Staff
Daniel Quintana Maintenance Staff

Extended Day Support
 Sara Ausher Extended Day Staff
Carol Badder Extended Day Staff
Kaylee Carprino Extended Day Staff
Theresa Crafford Extended Day Staff
 Jennifer Davis Extended Day Staff
Catherine Dodson Extended Day Staff
Kristina Lowrie Extended Day Staff
Maria Noriega Extended Day Staff
Carli Petow Extended Day Staff
Jeff Shourds Extended Day Staff
Ashley Pollitte Soulet Extended Day Staff
Cassidy Stephens Extended Day Staff
Carly Weaver Extended Day Staff